Deset korun

17. prosince 2014 v 16:07 | Ondřej Bezstarosti
Hrál si s desetikorunou. Postavil ji do čtvrt stolu a nechal ji, ať mu sjede do dlaně. A tak to pořád opakoval. Zatím co mu pivo větralo, zatím co, větrala jeho duše. V zakouřeném baru. V místnosti, co zdála se být tak klidná. Ty nejohroženější a nejnebezpečnější místa někdy bývají ty nejbezpečnější. Jedním okem sledoval dění kolem. V hospodě bylo mrtvo. Nikdo tam nebyl. Za ním možná seděl jeden děda, který si vyplňoval sázky na fotbal nebo hokej. Nevnímal ho. Děda si mumlal pod nosem výhody a kurzy. Byl tak trochu podivín. Všichni jsme podivíni, pomyslel si Max.

Přišla přitloustlejší barmanka a on si objednal panáka a pivo. Pořád si hrál s desetikorunou. Něco jako obřad. Duchovní obřad proti šílenství. Proti bláznovství, které bylo tam venku.

Dopil další pivo a rozhodl se, že půjde ven. Venku řádila válka. Blížili se svátky. Všechny ty ovečky poslušně kupovaly předražené krámy. Poslušně, poslušně! Když míjel ty stánky, přemýšlel, kde utrácejí peníze ti obchodníci, kteří prodávají ty cetky.

Zapadnul do další hospody. Zahrál si kulečník. Sám. Cítil se docela osamělý. Nechtěl si to ale přiznat. Potřeboval optimismus. Potřeboval úsměv a vlídné slovo.

"Dáte si ještě pivo?"
"Ne, zaplatím."

Nechal barmance dýžko deset korun.

Rozhodl se, že se pověsí. Sledoval okolní stromy v parku, kterým procházel. Tak malé město mělo tak krásný park. I přesto se v tom parku scházelo tolik zvláštních lidí, že krásu zabíjelo svinstvo. A on se chtěl pověsit v kráse. Opilý láskou a pivem chtěl začít nové věci.

Život je ale tak odporný, že člověk nemá, kde by se zabil. Rozhodl se jít domů. Postavil se na balkón a přemýšlel o své nové knize. Prodeje docela ušly, peníze byly. Zapálil si cigáro a cítil se skvěle. Je docela na hovno přemýšlet negativně, když měl lásku a štěstí. Když zle se chovali jen lidé, kteří se rozhodli umřít. On se rozhodl něco napsat. Něco krátkého. Něco prostého. Max byl, je a bude hrdina.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama