Myšlenky

10. srpna 2017 v 23:41 | Ondřej Bezstarosti
Jestliže se pozastavím nad myšlenkou jako takovou, určuji další myšlence tvar a její smysl. Neexistují myšlenky, které nemají smysl. Každá myšlenka má svůj smysl, co víc, má svůj tvar, výkřik, zánik, má svůj příběh. Něco přináší, něco odnáší. Myšlenkami se bráníme, myšlenkou navozujeme touhu, chtíč, zranitelnost, myšlenkou dopujeme své tělo adrenalinem.

Stáváme se závislými na myšlenkách od počátku uvědomění si sami sebe: jakožto člověka, či bytosti, která obývá svět. Myšlenky jsou zde ale dřív. Jen se tváří jako intuice. Jsou více pocity, nežli myšlenky.

Naše myšlenky nám určují cestu. Rozhled, dalo by se říct. Určují, jakým, směrem se dáme. Určují naše nálady, naše reakce na jak organické, tak na hmotné, neživé, okolí.

Vytvářejí naši osobu. Protknou naši mysl s naším úmyslem.

A naopak jsou přeci jen pouhý podmět. Podmět k rozhodnutí. Podmět k vůli. K překročení limitů či svého vlastního přesvědčení.

Naučíme-li se myšlenky ovládat, stáváme se odolnými. Jsme nezlomní. Ona nezlomnost pak ale může být po čase i na obtíž (neschopnost se socializovat, neschopnost navázat vztah). Opakem (tj. myšlenka ovládá nás) je v mnoha případech daleko horší schéma. Věříme pevně myšlence, nikoliv úsudku. Nebereme si z ní to, co je pro nás nejlepší. Stáváme se zranitelnými sami před sebou.

Docházíme k jednoduchému, ač trochu rychlému, závěru. Myšlenky nelze ztělesnit tak, jak opravdu vypadají v našich představách. Myšlenka nezná svět, který vnímá naše mysl prostřednictvím zkušeností. Myšlenku ovlivňuje především pocit. Spousta lidí myslící si opak, častokrát naráží na dilema. "Neví, co si mají myslet."

Pokud bychom chtěli myšlenku ztělesnit jako člověka. Neměl by tvář, prsty a páteř. Tj. něco, co za vás vaše myšlenka nikdy nedokáže dotvořit. Detail. Reálnost. Inkoust na papíru.

Berme si tedy z myšlenek (jak hlubokých, tak i povrchních) jen to, co je nám příjemné. Ne to, pro co máme pocit, že musíme dýchat. Dá se totiž docela říct, že se v nich člověk lehce ztratí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama